Procent składany to metoda naliczania odsetek, w której zyski uzyskane w danym okresie są dodawane do kapitału początkowego, tworząc nową podstawę do obliczania odsetek w kolejnych okresach.
Oznacza to, że odsetki są naliczane nie tylko od początkowej kwoty, ale także od skapitalizowanych odsetek z poprzednich okresów. Jest to reinwestycja odsetek z konta, która pozwala generować zyski od odsetek ("procent z procentów").
Jest jednym z najistotniejszych zagadnień w skutecznym inwestowaniu na giełdzie, połączony z rozsądkiem oraz długim okresem pozwala tworzyć fortuny.
Do całkowitego zrozumienia tematu istotne jest, żeby wiedzieć co to jest dywidenda.
Spółka wypłacająca dywidendę
W momencie otrzymania pieniędzy od spółki możesz je powtórnie zaangażować do pracy, czyli zakupić więcej akcji.
W praktyce działa to tak:
Spółka AGNC Investment Corp. ($AGNC) płaci swoim akcjonariuszom 0.120$ miesięcznie za posiadanie akcji. Jest to 14,3%.
Jedna akcja kosztuje 10,13$.
Wyobraź sobie, że posiadasz 1000 akcji tej spółki, jest to 41 tysięcy złotych.
Co miesiąc możesz dokupić dodatkowe 11,5 akcji, od tych nowych akcji też wypłacana jest dywidenda.
Po 30 latach inwestycja jest warta 2 670 004zł i wypłaca miesięczną dywidendę na poziomie 31 628zł.
Procent składany po 30 latach wygenerował wzrost 6500%.
(Te obliczenia zakładają, że cała dywidenda jest reinwestowana w dodatkowe akcje, a cena akcji i dywidenda pozostają stałe przez cały okres inwestycji. W rzeczywistości wartość ta może się różnić ze względu na zmiany cen akcji, stóp dywidendy i innych czynników rynkowych.)
Ciekawostka
Warren Buffett powiedział kiedyś: „Mój majątek to wynik kombinacji życia w Ameryce, szczęśliwych genów i procentu składanego”.
Jak to wygląda w praktyce?
W 1965 roku Warren Buffett przejął kontrolę nad firmą Berkshire Hathaway. W tamtym czasie jedna akcja tej spółki kosztowała około 18$. Buffett postanowił, że zamiast wypłacać dywidendy, będzie reinwestował zyski firmy w nowe inwestycje, akcje i przedsięwzięcia biznesowe.
Przez dziesięciolecia wartość Berkshire Hathaway rosła średnio o ~20% rocznie. To właśnie procent składany sprawił, że zyski Buffetta rosły wykładniczo.
=> W 1965 roku: 18$ na akcję. => W 2023 roku: ~500 000$ na akcję.
To oznacza, że wartość akcji Berkshire Hathaway wzrosła o ~2,7 miliona procent w ciągu 58 lat!
Podsumowaniem może być cytat: „Procent składany to ósmy cud świata. Ten, kto go rozumie, na nim zarabia; ten, kto nie rozumie, płaci”.